Ziya Cihan: Turizm okulları bence...

Son Güncelleme : 13 Haziran 2017 17:06
Ziya Cihan: Turizm okulları bence...

Wow İstanbul Hotels & Convention Center’ın 10 yıldır Genel Koordinatörü olan ve işini severek yapan Ziya Cihan ile Turizm Sektörünü konuştuk…

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Wow İstanbul otellerinin 10 yıldır Genel Koordinatörlüğünü yapıyorum. Üniversite yıllarımda otelciliğe başladım ve bu zaman süresi 30 yıla oluştu. 30 yıldır bu işi severek yapıyorum. Dinamik ve 24 saat canlı bir meslek.

Turizmi seçmenizde özel bir neden oldu mu?

Başlangıç serüvenim 1987 senesinde başladım. On dönemlerde İngilizce çok önemliydi ve bu zamandaki kadar yaygın değildi. Yabancı dil biliyor olmam ve babamın da otelci olması buna etken oldu. O tarihlerde Ankara’da 5 yıldızlı otel açılmıştı. Oraya girmem bir şans oldu benim için. Orası okul gibiydi.

Turizm okulları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Turizm okulları bence olmak zorunda. Turizm okulları olmadan birden alaylı olarak mesleğe girmek daha uzun yıllar çaba göstermenizi gerektirir. İşin okulunu okuyarak ve alt yapısını örenerek  çok daha hızlı adım atarsınız ve gelmek istediğiniz yere gelirsiniz.

Wow Hotel ile yollarınız ne zaman kesişti?

Genel olarak konuşmak gerekirse turizmde ya siz başka bir yeri düşünmeye başlarsınız ya da başka bir şirket size bir teklifte bulunur. Benimki ise bir arkadaşımın vasıtasıyla oldu. Otel açılalı henüz 5 ay olmuştu ve yönetici arandığını söylemişlerdi. Bir arayışım yoktu fakat birden karşıma çıkınca bu imkanı değerlendirdim.

Wow Hotel’de yer alan Mutfak Kursu hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Sushi yapımından, ekmek yapımına kadar bir çok dersler veriliyor. Kursumuzun açıldığına 2  sene oldu ve oldukça talep görüyor. Burada başka bir benzeri yok. Bazı dersler 4-5 saatlik bazı dersler bir  günlük bazıları ise birkaç haftayı buluyor.

2016’ya göre 2017’de turizm sizce ne durumda?

2016 zor bir yıldı. Sıkıntılı bir yıldı. Yılbaşı itibariyle her geçen gün durumun biraz daha düzeldiğini bir takım korkuların kaybolduğunu ve piyasanın yeniden canlanmasını görüyoruz. Çok daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Etiketler: Şehrin En İyileri, 2K Media, Best Mekan, Ödül

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle