RAKOFOLİ

Son Güncelleme : 03 Kasım 2020 10:11
RAKOFOLİ

10 yıllarca ticaret ve sanayinin merkezi olmuş Karaköy’ün Perşembe pazarı tarafı, şehrin tarihi dokusunu en iyi hissedebileceğiniz bölgelerden. Grafitilerle renklendirilmiş tarihi binalar gündüzleri makinacı ve yedek parçacılara hizmet verirken, akşamları ise deniz tarafındaki salaş lokantalara ev sahipliği yapıyor. Bu tarihi zenginliğin kısa zamanda “üst profil” mekanlar ile doldurulucağını tahmin etmek ise pek de zor değil açıkçası. Yazımınızın konusu olan Rakofoli Ocakbaşı, haliç manzaralı 4

Rakofoli Ocakbaşı, ömrünü mesleğe vermiş tecrübeli isimler tarafından açılmış bir mekan. Ocakta kebap kültürünü Adana’dan İstanbul’a getiren ustaların olduğu restoranın başında, 20 seneyi aşkın tecrübesiyle Kubilay Özçelik ve Fuat Danişment bulunuyor. Rakofoli’de, işletmecilerin çekirdekten geliyor olması, usulüne uygun lezzetlerin modern sunumlar ile harmanlanarak masaya gelmesini sağlıyor.

Mutfaktaki detaylara gelecek olursak, “yemek kalitesinin tedarikten geçtiği” düşüncesiyle mekanın etleri Balıkesir gönen bölgesinden (erkek kuzu) olarak temin ediliyor. Başlangıç olarak soğuk meze ve ocaktan çıkan lezzetlerin sunulduğu mekanda, ustanın özel lezzetlerinden Patlıcanlı Söğürme denenmesi gerekenlerden. Puf ve tulum-tereyağ ikilisinin her zaman masanın vazgeçilmezleri olduğu ocakbaşı restoranda, Rakofoli’nin içli köftesi ve Pastırmalı Humus’u spesiyaller arasında.

Etiketler: RAKOFOLİ ,SEHRİNENİYİLERİ ,SEVİLAYKILIC

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle