PERAN

Son Güncelleme : 03 Kasım 2020 10:11
PERAN

Şişhane’yi Karaköy’e bağlayan Bankalar, gösterişli ve tarihi binaları ile İstanbul’u en iyi simgeleyen caddelerden. Levanten mimarinin eseri olan ve çoğu bankaların elinde olan bu binalar son dönemlerde değeri anlaşılarak Neo lokal, Kasa Lokanta gibi mekanlar ile sosyal hayatımıza girmeye başlamıştı. 2019 Aralık ayında The Galata İstanbul bünyesinde açılan Peran Meyhane, bölgedeki nitelikli mekanlardan birisi olarak yerini aldı. Etkileyici binanın ikinci katında açılan mekan, klasik meyhane atmo

Son dönem ardı ardına açılan yeni nesil meyhanelerde en temel 2 sorun, yemek kalitesi ve vasıfsız eğlence olarak ön plana çıkmıştı. Peran Meyhane ise bu algıdan muzdarip olmama adına ön araştırmayı sıkı tutmuş. Şef Taha Emrah Özçelik’in kurucusu ve şefi olduğu Peran Meyhane, klasik meyhane çizgisini önemserken tariflerde yeni ve eski birçok tekniği kullanarak, yaratıcı sonuçlara ulaşmış. Şef ve ekibi menüyü oluştururken başta Gaziantep olmak üzere Anadoluyu dolaşıp yöresel lezzetleri araştırmış.

Bu anlamda restoranın kullandığı kimyon, buğday tarhanası, zeytin gibi birçok ürün yerinden ve mevsiminde temin ediliyor. Örneğin, Şef taha Emre Özçelik’in yarattığı mekana özgü mezelerden, portakal soslu ahtapot salata, tat, sunum ve yaratıcılık anlamında Michelin yıldızlı restoranlarda görmeye alıştığımız standartta. Aslında Peran Meyhane bir anlamda sadece eğlence ile ön plana çıkmak yerine, Türk mutfağı üzerine de iddalı bir restoran olmayı hedeflemiş denebilir.

Etiketler: PERAN ,SEHRİNENİYİLERİ ,SEVİLAYKILIC

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle