OCTO RESTAURANT

Son Güncelleme : 20 Ekim 2020 10:10
OCTO RESTAURANT

Karaköy sosyal hayatın merkezi olma anlamında önemli bir çıkış yaptıktan sonra, Galata Port projesinin başlaması ile birlikte durağan bir pozisyona geçmişti. Projenin tamamlanma tarihine paralel, bölgedeki önemli yatırımlar da bir bir açılmaya başladı. Bunlar arasında, 180 yıllık Veli Alemdar Han’ın restore edilmesiyle hayat geçirilen JW Marriott Istanbul Bosphorus en çok dikkat çekenler arasında. Özellikle içerisideki yeme-içme alanları ile ön planda olan otel, farklı konseptte restoran ve barl

Levanten mimarininin eseri olan bina tasarlanırken yeme-içme operasyonu, en az konaklama kadar odak noktada tutulmuş. Bu anlamda operasyonun başında birçok mekanın yaratıcısı ve yeme-içme dünyasının önemli ismi Emre Ergani var. İçerisinde kokteyl-bar, butik kahveci ve şampanya bar olan JW Marriott Bosphorus, eklektik mutfak (belli bir kalıba bağlı kalmayan) Brasserie Turque’ye da ev sahipliği yapıyor. Yazımızın Konusu olan Octo Restaurant ise binanın teras katında, coğrafyamızdan lezzetlerin de olduğu deniz mahsulleri üzerine bir mekan. Restoranın mutfağının başında olan Şef Jorge Lavos Costa, Bizim Bolu Mengen’in Portekiz’deki muadili olan aşçıları ile ünlü bir kasabada doğmuş. Deniz mahsulü yemekleri ile ünlü bölgede çoçukluğunu geçiren şef, ekmeklerde kullandığı 60 yıllık maya gibi aileden kalan birçok tarifi menüde sergiliyor. Ana felsefesi sürdürülebilir mutfak olan (sıfır atık) restoran, yerinden temin edilen ürünler ile doğu-batı sentezi bir yemek deneyimi vaat ediyor.

Octo Restaurant’ın menüsünün başlangıç bölümü coğrafyamızın mirası olan günlük hazırlanan mezelerden oluşuyor. Bu başlangıçlardan, Atom, Borani, Girit Ezme özüne sadık olarak hazırlanırken, unutulmuş tariflerden Sarıkız ve özgün bir yorum olan Zencefilli Hellim restoranın sunduğu mezelerin bazılarından. Menüdeki Portekizli vurgusu ise deniz ürünü mezeler ve ara sıcaklar bölümlerinde başlıyor. Levrek Marine, Karides Söğüş, Kalamar Izgara gibi klasiklerin yanısıra Pasteis de Bacalhau (Morina balığı Kroket) ve Peixinhos da Horta (Portekiz usuluü yeşil fasulye) Octo’nun menüsündeki şefin özel tabaklarından. Ancak yine de Octo Restaurant’a yapılacak ziyarette kabuklular ve şefin hünerlerini sergilediği Portekiz mutfağı lezzetleri, en başta denenmesi gerekenlerden. Kabuklu severler için Fransa’dan günlük olarak getirtilen İstiridye, Alaska Yengeç ve Bütün Istakoz Octo’ya ziyaret için başlıbaşına önemli birer motivasyon kaynağı. Ana yemek bölümüde ise Istakoz üzerine spagettiler dikkat çekerken, şefin paella yorumu olan Arroz de Marisco mutlaka denenmesi gereken imza tabaklardan.

Etiketler: OCTORESTAURANT ,SEHRİNENİYİLERİ ,SEVİLAYKILIC

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle