“MODA ASLA BİTMEYECEK BİR AŞKTIR!”’

Son Güncelleme : 29 Eylül 2017 13:09
“MODA ASLA BİTMEYECEK BİR AŞKTIR!”’

Moda tasarımcısı SEDA İNAN “Başarımı içimdeki moda perisine borçluyum” diyor. Şehrin En İyileri Okurları için İNAN’ın başarısını, projelerini ve modaya dair yanlış bilinenleri konuştuk…

Seda İnan kimdir?

Modaya, kumaşlara, güzelliğe ve hayata aşık biriyim. Doğduğum günden beri Allah tarafından bana bahşedilmiş bir şey moda tasarımcılığı. İçimdeki bu aşkı tutkuyla ve özveriyle işime döküyorum.

Moda serüveniniz nasıl başladı?

Küçük yaşlarda başlayan bu aşkı, İstanbul Moda Akademisi ve yurtdışında aldığım eğitimle profesyonelliğe döktüm.  2014’te Bağdat Caddesi’nde açtığım showroom ve atölyede devam ediyorum.

Herkes modacı olabilir mi?

Tabii ki olamaz; hatta olmamalı… Olanları görüyoruz zaten... Moda bir ruh işidir, his ve duygudur. Asla bir anda çıkmaz ortaya. İşinin ehli başarılı bir çok modacı ve moda tasarımcısı var elbette; onları tenzih ederek konuşuyorum. Ama bazı modacıların sektörle yakından uzaktan alakası yok;  giyinmeyi bilmez, çal çırp tasarımlar ile adını duyurmaya çalışır. Televizyonlarda boy göstererek iş alır, zaten başka da bir maharetleri yoktur.

Televizyonda yayımlanan programları nasıl buluyorsunuz?

İşim gereği birkaç kanalı takip ediyorum tabii ki. Maalesef ülkemizde yayımlanan moda ya da stil yarışmaları bizim sektörümüzü aşağılayan programlar. Jüri koltuğunda oturanların pek çoğu sadece popülerler ama modacı değiller. “Moda kendine yakışanı giymektir” dediler hep ama öyle değil. Moda eş, dost, arkadaş, günlük yaşam ve sosyal hayat için giyinmektir. Dünya trendlerini takip eden, gerçek tasarımcıları ciddiye almak lazım.

 

 

Siz kimlere hitap ediyorsunuz? Kimler sizin müşteriniz?

Son dört yıldır özellikle yurtdışı ağırlıklı çalışıyorum. İki yıldır da Türkiye’den bir çok isim için üretim, tasarım yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Tasarımlarımı ‘haute couture’ sevenler ve ‘casual’ giyinenler için özel tasarlıyorum. Kişiye özel abiyeler, gelinlikler, özel gece kıyafetlerinin yanı sıra tekstil firmaları için de kreasyon çalışmalarımız başladı.

 

Ülkemiz de sizce kadınlar doğru giyiniyor mu?

Moda sektörü çok hızlı ilerliyor ülkemizde. Pazar mağazacılığı yapan markalar yüzünden kadınlar hızlı ve günlük kıyafet tercihlerinde hatalar yapmaya başladılar son üç senedir. İşimize göre, günlük hayata veya hafta sonuna özel giyinmek lazım.  İş kıyafeti ile günlük yaşama adapte oldukça göz alışkanlığı kadınların kendilerine olan güvenini kaybettiriyor. Kadını gösteren kıyafetidir, makyajı ve dış görünüşüdür. Televizyonlarda yapılan programlar, in & out köşeleri gibi yayınlar yanlış tercihlere yönlendiriyor. Doğru giyinmek için moda dergileri okunsun, modacıların web siteleri takip edilsin. Başkasına yakışan size yakışmayabilir.

 

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Yaz aylarında Avrupa yakasında bir yer açmayı planlıyorum. Yurtdışı için mağaza çalışmalarımız da devam ediyor. Ben bu işten kazandığımı yine modaya harcıyorum. Öte yandan sosyal sorumluluk projeleri için çalışmalarımız var; genç kızlarımızı destekleyeceğiz. Her kadın güzeldir ve değerlidir. Biz de moda adına güzel işler yapmaya devam edeceğiz.

Neden defile yapmıyorsunuz ?

Her gün kendine “modacıyım” diyen biri çıkıp, çal-çırp-değiştir tarzı ile rezalet işler yapıp insanların duyguları ile oynuyor. Bunları gördükçe daha iyisi için çalışıyoruz ve farklı bir şeyler planlıyoruz. Benim tasarımlarımı zaten çevrem ve sosyal medya reklamları sayesinde herkes biliyor, paylaşıyor ve referans olarak benimle çalışıyor. Ama kış sezonu için çok özel bir defile planımız var.

Seda İnan’ın olmazsa olmazları nelerdir?

Ben işime aşık biriyim. Müşterilerim olmazsa olmazlarım. Kumaşlar, renkler, aksesuarlar, modeller… Kısacası moda benim her şeyim.

İstanbul denince aklınıza neler gelir?

Boğaz, Bağdat Caddesi, Bebek ve Nişantaşı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle