Kürşat Başar “ Yeme- İçme sektöründe racon bozuldu! “

29 Eylül 2017 12:34
Kürşat Başar “ Yeme- İçme sektöründe racon bozuldu! “

Gazeteci, yazar ve programcı kimliğine, müzisyenliği de ekleyen Kürşat Başar, gazetecilikten müziğe uzanan yolculuğunu ‘Şehrin En İyileri’ne anlattı! Hayatta çok sevdiğin bir şeyi ne olursa olsun yap, sevmediğin bir şeyi ise ne olursa olsun asla yapma.

Doğru müzik yaparsanız her zaman kazanırsınız!

 

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

1980’lerde ilk kitabım çıktı. O tarihlerden beri roman çalışmalarım devam ediyor. Yine aynı yıllarda gazeteciliğe başladım. Gazete, dergi, köşe yazarlığı ardından radyo programcılığıyla devam ettim. 1-2 yıl öncesine kadar bunlar hep hayatımdaydı. Yaklaşık 5-6 yıl önce benim yıllardır hobi gibi yaptığım müzik olayını biraz daha geliştirmeye karar verdim. Bunun üzerine ise Kürşat Başar Orkestrasını kurduk. 6 yıldır bu orkestra ile çalışıyoruz.

‘Kaldığımız Yerden’ albümünüz çıktıktan sonra nasıl tepkiler aldınız?

 

Biz iki albüm çıkardık. Yaklaşık olarak 3 sene önce ‘Keşke Burada Olsaydın’ albümün devamı olarak ‘Kaldığımız Yerden’ ile sevenlerimizin karşına çıktık. Albümde çok değerli isimlerle çalıştık. Sezen Aksu,
Yeşim Salkım, İlhan Şeşen, Nükhet Duru gibi isimler kendi şarkılarını coverladılar. Çok iyi tepkiler aldık.

Yeni şarkılar yerine cover şarkılar dikkat çekiyor. Sizce bunun nedeni nedir?

Bunun nedeni iyi yeni şarkı çıkmaması. Eski şarkıların tekrar gündeme gelmesinde dizilerin ve sinemalarında oldukça fazla etkisi var. Özellikle dönem filmlerinde kullanıldığı için ilgi görüyor. Bizde kendi sahnemizde eski şarkıları çalmaktan keyif alıyoruz.

 

Alancha ile yollarınız ne zaman kesişti? İlk sahnenizi burada mı aldınız?

 

İlk sahnemizi 5 sene önce Pera Palas’da aldık. Ondan sonra çeşitli yerlerde sahne aldık. 1 ay kadar önce Alancha’dan Çarşamba geceleri sahne almamız için teklif geldi. Burası çok enteresan bir mutfağa sahip olup, genç şefler tarafından Türk mutfağı tamamen modern bir şekilde sunuluyor. Ayrıca çok keyifli bir yer ve küçük oluşu benim çok hoşuma gidiyor. Konserlerde 1000 veya 2000 kişiye de çaldığımız oluyor ama özellikle lokallerde biraz daha küçük olmayı daha çok hoşuma gidiyor. Programımızın özelliği seyircilerle sohbet ediyor olmam buda daha keyifli bir ortam yaratıyor. Sadece müzik anlamında değil, ben sahnede hikâyeler anlatıyorum, bu aynı zamanda bir şov.

 

Türkiye’de son dönemde arabesk müzik ve canlı müzik hep aynı isimlerle gece hayatında sahne alıyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Biz  Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler yaptık. İyi müzik, doğru müzik veya içinizden gelen müziği yaparsanız nerede sahne alıyorsanız alın her zaman dinleyici tarafından ilgi görür. Bu gerçekten ispatlandı. 200’ün üstünde konser verdik.

 

Türkiye’de albümlerin single olarak çıkmasını doğru buluyor musunuz?

 

Gün geçtikçe CD’ler artık ortadan kalktığı için insanlar artık telefonlardan müzik dinlemeye başladı. Bunun tabii şöyle bir kötülüğü var, telefon veya bilgisayarınızın kulaklığı ne kadar iyi olursa olsun kesinlikle doğru bir ses değil. Genç dostlarıma genelde konser salonlarına gidip, klasik konser dinlemelerini tavsiye ediyorum. Artık satış gerçekleşmediği için insanlar kendini tanıtmak düşüncesiyle single çıkarmayı tercih ediyor.

 

Alancha çok güzel bir mekân olup, sizinle birlikte ambiyansına çok farklı bir anlam kattı. Peki, yeme-içme sektörü sizin görüşünüzle nerelerde?

 

Yeme-içme, yaklaşık son 15 yıldır Türkiye’de hızla gelişen bir sektör haline geldi. Yıllar önce biz ilk Tempo ve Atlas dergilerini çıkartırken, belli bir kesim dışında kimsenin ilgisini çekmiyordu. Şimdi ise özellikle gençlere dikkat ediyorum bu konuda çok seçici olmaya başladılar. Yeme-içme dünyada da yükselen bir trend haline geldi. Son zamanlarda yemek programlarının artmış olması da bunda önemli rol oynuyor.  Ben Türkiye’de yemek yenen ilk televizyon programını yaptım.  Program, o zamanlar televizyonda yemek yenir mi, yiyen var yiyemeyen var şeklinde çok tepki almıştı. O günden bugüne artık her programda yemek yeniliyor.

 

Televizyon programı yapmayı düşünüyor musunuz? Teklif alıyor musunuz?

 

Evet, program yapma düşüncem var, şu aşamada kanalların taleplerini araştırıyorum. Teklif oluyor ama başka sebeplerden dolayı anlaşamıyoruz.

 

Kaybolan bir nesil var, gazino kültürünü benimsemiş sizin jenerasyonunuz. Onlar neredeler?

 

Biraz içlerine kapandılar. Genelde evlerinde oturuyorlar, çünkü racon bozuldu. Eskiden herkesin gittiği belli yerler vardı, mekânların sahipleri müşterilerine hâkimdi. Ve eskiden yıllarca o mekânda duran garson geleni gideni tanırdı, onun orda yediğini içtiğini bilirdi. İstanbul artık çok kozmopolit bir şehir haline geldiği için, bu durum maalesef kalmadı.

 

Yeni projeniz var mı?

 

Evet, yeni bir albüm yapacağız. Bu sefer daha çok bizim bestelerimizin içerisinde yer aldığı, daha sözsüz bir albüm çıkarmayı planlıyoruz. Bunun hazırlıklarına da yavaş yavaş başladık.

Kürşat Başar TOP 5 mekânı

 

Beyti

Bebek Balıkçısı

Münferit

Alancha

Bodrum - Miam

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle