İşini AŞK ile Yapan CHEF Murat Dikmen

12 Şubat 2018 18:45
İşini AŞK ile Yapan CHEF Murat Dikmen

“İYİ YEMEK İYİ MÜZİK” MOTTOSU İLE OTTO CİHANGİR’İN ŞEFİ MURAT DİKMEN ile ŞEHRİN EN İYİLERİ Röportajımız..

Her zaman hayalinizde mutfakta olmak var mıydı? Veya yemeği hayatınızın merkezine oturtmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?

Evet küçük yaştan itibaren hayalim hep mutfak oldu. Bir işi severek tutku ile yaptığınızda, o iş hayatınızın merkezine çok kısa bir zamanda oturur ve başka bir şey düşünemezsiniz. Ben orta 3. Sınıfta bu hayalimi gerçekleştirmek için sektöre başladım.

Eğer bütün hayatınızı yemek üzerine şekillendirmeseydiniz ikinci seçenek ne olurdu?

Sanırım yine gıda ve turizm otelcilik ile ilgili bir dalda olurdum.

Biraz Otto Cihangir ve burada edindiğiniz tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz?

7 sene oldu bu gruptayım. Grupta 19 şubemiz var, bunlardan 2 tanesi Otto Cihangir ve Alaçatı’da mevcut. Onun dışında Koşuyolu’nda Ege mutfağı olarak hizmet veren Radika, Gastro Publarımız ve müzik etkinlikleri yaptığımız Kadıköy grupta mutfak dışında işletme ve işletmecilik anlamında çok ciddi bilgi, tecrübe ve deneyimler kazandım.

Yemeklerinizde kullandığınız “olmazsa olmaz bir baharat” veya “gizemli bir malzemeniz” var mı?

Olmazsa olmazım kesinlikle yoktur. Yaptığım her yemeğin lezzeti, sunumu farklı olduğundan kesinlikle bir ürüne bağlı kalmam ve böyle olmasının da doğru olduğunu düşünüyorum. Şef tek ürüne bağlı kalmamalıdır.

Yapmaktan en çok zevk aldığınız yemek nedir?

Aslında yaptığım bütün yemeklerden zevk alırım ama zeytinyağlı yemekler veya sevdiğim insanlara özel olarak yaptığım yemeklerden çok daha fazla keyif aldığım doğrudur.

Tariflerin birebir uygulanması gerektiğine inanan şeflerden misiniz, yoksa hangi malzemeyi ne kadar koyacağınıza yemek esnasında mı karar verirsiniz?

Normalde yeni bir yemek yaparken malzemeye öncesinde karar veririm. Yeni yemeklerde o anda ne koyacağıma karar verdiğim çok olmuştur ama orijinal bir reçete yapılırken, reçeteyi birebir uygulamanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Yalnız günümüzde işletmeler kar oranı, maliyet ve şefin kararsızlığından dolayı yemeğin doğasını, reçetesini bozmadan farklı yorumla yapılmasının da doğru olduğuna inanıyorum.

Evde yemekle aranız nasıl?

İşimi eve taşımıyorum :)

Bize önerebileceğiniz ve mutlaka gidilmesi lazım diyeceğiniz mekanlar söyleyebilir misiniz?

Herkesin bildiği gibi ününü dünyaya duyuran Mehmet Bey’in Mikla’sı ve uzun zamandan beri Nişantaşı’nda çizgisini bozmayan Şemsa Hanım’ın Kantin isimli restoranı ilk aklıma gelenler. Bunun dışında İnanç Hanım’ın Amanda Bravo isimli restoranı ve tabii ki Otto.

Yakın gelecekte ki plan ve projeleriniz neler?

Şu an yeni bir projeye başladım. Kendim yaptığım bir proje Ottoexpress diye yeni bir marka üzerinde çalışıyorum. İlk merkezim Cihangir oldu, bundan sonrasında da Teşvikiye, Suma Beach, Maslak, Koşuyolu ve Kadıköy bulunuyor. Konseptimiz gerçek odun fırınında, gerçek pizza.

Genç aşçılara, şef adaylarına ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz?

Bütün şeflerin dediği gibi, bu iş eğitim ve tecrübe ile ilgili… Çok çalışmaları lazım. Eğitimlerini bitirir bitirmez şef alacağım diye görmemeleri gerek. Şeflerini, öğreticilerini iyi seçmeleri ve sürekli araştırma yapmalarının gerekli olduğunu söyleyebilirim. Zor ve uzun bir yol gerçekten.

Otto Cihangir ile hikayeniz nasıl başladı, yollarınız nasıl kesişti?

7 sene önce başladı Otto ile yollarımızın kesişmesi. Güzel bir proje olması, devamının geleceğini bilmek, yemek tarzları ilgimi çekmişti ve teklif gelince ben de çok düşünmedim ve başladım.

Otto Cihangir’in “İyi müzik, iyi yemek” mottosundan biraz bahsedebilir misiniz?

İyi müzik mottosu şu şekilde ilerledi; House müzikte dünyaca ünlü DJ ve snaatçıları, Türkiye’nin tanınmış isimlerini ülkemizde ilk defa ağırlayarak, Otto markası olarak bu anlamda ki başarımızı, tek ve lider olduğumuzu çoğu işletme ve müzikseverlere duyurduk. İyi yemek olarak da; gerçekten ekip olarak çok çalışarak, yenilikleri her daim takip ederek, ciddi anlamda araştırarak ve severek yaptığımız için, mottomuz bu oldu bir anda. Zaten bu amaç ile yola çıktık.

Otto Cihangir’in sektörde ki yerini nasıl görüyorsunuz? “Bizi farklı kılan noktalar şunlardır” diyebileceğiniz neler var?

İşimizi severek ve doğru yapmamız, çaldığımız müzik, misafirlerimize verdiğimiz önem, bizi farklı ve başarılı yapıyor. O yüzden sektörü takip eden insanlar da bizi ve başarılarımızı iyi bilirler.

Son olarak misafirlerinize Otto Cihangir’de önerebileceğiniz lezzetler nelerdir?

Yemeklerimizin hepsi uzun bir deneme sürecinden geçerek menümüzde yer alır.  Sıradan, her yerde bulabileceğiniz yemeklerimiz yoktur. Gerçekten özenerek yaparız her kalemimizi ve bunun dışında da uzun senelerden beri kokteyllerimiz de insanların dilindedir. Kiss My Otto bunlardan sadece bir tanesi…

Etiketler: kaansimsek, sehrineniyileri, turkey, istanbul, ckaansimsek, medya, magazin, gazete, journal

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle