ET'e Hayat Katan ŞEF.. HASAN AK

12 Şubat 2018 14:03
ET'e Hayat Katan ŞEF.. HASAN AK

Kebap Kültürünün Orijinal Kalmasını, Değişmemesini istiyorum..

Sektöre nasıl başladınız?

Tamamen tesadüfen girdim. İstanbul’a tatil için gelmiştim geçici bir süreliğine bu sektör de  bir yere işe başladım. Zamanla sevdiğimi anladım ve devam etmeye karar verip bu günlere kadar geldim.

Ali ocakbaşından önce nerelerde çalıştınız ?

Tike kebap ,köşebaşı kebap, niyazibey, meze ocakbaşı gibi güzel mekanlarda bulundum.

Yeni nesil ocakbaşı nedir ? 

Ben yeni nesil ocakbaşı’na karşıyım, eski kafalıyım ve eski ocakbaşı kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. fabrikasyon değil de eski sistem taze günlük et  ve bitti dediğimizde  o gün için devamı gelmeyen ürünlerle misafirlerimize hizmet veriyoruz.

Ali Ocakbaşı’nı diğer ocakbaşı’lardan ayıran özellik nedir ?

 Etimizi günlük kendimiz seçiyoruz,derin dondurucu kullanmıyoruz ve ürünlerimizi siparişe özel hazırlıyoruz. Son olarak ta işimize aşkımızı ve ruhumuzu katıyoruz. 

Sizce bu kadar ocakbaşı açılmasının sebebi nedir ?

 İnsanların aç gözlülüğü ve kolay para kazanıldığı sanması

İstanbulda meyhane formatında her gün yeni bir ocakbaşı açılıyor,doğru bilinen yanlışlar neler sence

Maddi gücü olan herkesin bu işi yapabileceğine inanıyorlar.tabiki öyle olmuyor bu iş ve çok kısa sürüyor.Bu sektörde maddiyatını kaybeden çok insan var, para değil daha çok ruh yapıyor bilmek gerekli bu işi.

 Ali ocakbaşının lezzetlerinden bahsedelim, spesiyaller nelerdir ?

En büyük spesyallerimiz ali kebap ve zırh kebabı.Ali kebabı insanlara ağır gelen kuzu etini dana etiyle harmanlayıp biraz daha yumuşatıyoruz. Zırh kebabıda açma kebap dediğimiz tamamen zırhla çekilen bir lezzetimiz. Soğan yatağında yatırıp sokum haline getiriyoruz.

Sokum nedir ?

Sokum unutmuş olduğumuz bir cümle,aslında lokma yada küçük dürüm demek.et ve soğanı sarıp sokum haline getirebiliyoruz.

 Yurt dışındaki restoranlarınızla birlikte toplamda 6 restoranınız var ve hepsinin şefi sizsiniz .denetimleri de  sizde nasıl yetişiyorsunuz?

Evet hepsinde bizim yetiştirdiğimiz ekiplerimiz var ve hepsine ziyaretlerde bulunup denetliyorum.Nasıl yetişiyorsunuz derseniz hiç uyumadan.

Okuyucularımız için sizden tüyolar isteyelim,en iyi ocakbaşı’nı nasıl anlayabilirler ?

Olmazsa olmaz başlangıçta sakatatlar ve kebap.Bilinenin aksine mezenin de az olması şart.Kendini ocakbaşı’nda hissediyorsan, lezzet ve sohbetin bir arada olduğu bir mekandaysan en iyi ocakbaşı orasıdır. Resmiyet aradan kalkıyorsa samimiyet varsa orası olmuştur.

 Amsterdam Viyana ve Londra daki restoranlarınızda yabancı misafirlerinizin ocakbaşı kültürüne tepkileri nasıl ?

 Bizim insanımızın avrupaya karşı olan biz ayak uyduralım alışkanlığını kırdık. Kebap kültürünü kabullendirdik ve onlar bize ayak uydurdu.

Tavsiye edeceğiniz ocakbaşı var mı ve en iyi kebabı nerede yiyebiliriz?

Olmadığım hiçbir yeri tavsiye etmiyorum, en iyi kebapta benim olduğum yerde yenir.

 Sence en iyi et bekletilmiş etmidir terbiye edilmiş etmidir ?

En iyi et  iyi işlenmiş ettir, etin terbiye edilmesine ve soslanmasına karşıyım. Doğadan geldiği şekilde naturel haliyle zaten çok lezzetli bir besin.çok fazla soslanan etin iyi olmadığına ve süslendiğine inanıyorum. Doğrusu iyi işlenmesi ve naturel olarak tüketilmesidir. Ocakbaşı kültürü de bunu gerektirir.

 Steak restoranların rağbet görmesi ve yeni jenerasyonun ocakbaşı yerine steak tercih etmesi hakkında neler düşünüyorsunuz ?

 Pahalı olduğumuzu düşünerek çekiniyor olabilirler fakat  fiyat  gramaj oranına bakıldığında biz çok daha uyguna çok daha fazla ve sosun olmadığı gerçek et yediriyoruz. Steak restoranlardaki kafesle bizim pirzolamızı, lokumla bizdeki sokumu karşılaştırabiliriz. en büyük artımızda lezzet sizden 15 saniye uzaklıkta. 

 SOKUM MU ? LOKUM MU ?

Tabiki sokum neden derseniz lokum dediğimiz tarz bekletilmiş etin ızgarada pişerek yapılmış şeklidir. tavada pişmiş etten bir farkı yoktur ama etin mutlaka taze günlük ve ateşe değerek pişmesi gerekir. Staekçiler de etin çok işlem gördüğü için kuruduğuna ve suyunun kaçtığına inanıyorum.

  

 

Etiketler: kaansimsek, sehrineniyileri, turkey, istanbul, ckaansimsek, medya, magazin, gazete, journal

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle