BATARD BOMONTİ

Son Güncelleme : 30 Ekim 2020 09:10
BATARD BOMONTİ

Deneyime kapalı toplumumuz, yemek yemeyi doymak, içki içmeyi sarhoş olmak üzere konumlandırdığı için, ufak porsiyonlardan oluşan, deneysel mutfak pek de ilgi görmüyor açıkçası.

Bu tarz restoranlarda mesai harcamış şefler ise, Duruma istinaden, edindikleri bilgi birikimi daha casual restoranlarda uygulamaya döküyor. İşte Batard Bomonti, bu akımın bir devamı olarak fine dining üzerine tecrübeleri olan ünlü şeflerin ortaklığıyla açılan bir restoran. Yeniköy’de açılan Araka ve Alaf Kuruçeşme’den sonra şehirde ardı ardına açılan üçüncü şef restoranı olan Batard, kısa zamanda ilgi odağı bir mekan oldu.

Kendilerini “Eklektik Mutfak” olarak tanımlayan Batard Bomonti, belli bir coğrafyaya veya tekniğe bağlı kalmaksızın, özgür ve özgün reçeteler ile menüyü oluşturuyor. Öğle ve akşam için ayrı menülerin olduğu Batard’ta, öğle menüsündeki bazı yemeklerden Çıtır Tavuk , Dana Kaburga ’den sunuluyor. Başlangıçların daha fazla olduğu akşam menüsünde, Aguachile , Salazar  ve midye ve közlenmiş biberli Sanayi Pilavı  fiyatla servis ediliyor. Balık ve Mera bölümünden (ufak porsiyonlu ana yemek bölümü olarakta okunabilir) tütsülenmiş buğday pilavı ile servis edilen Ördek , Çıtır Somon , Dana Kaburga  olarak sunuluyor.

Etiketler: BATARDBOMONTİ ,SEHRİNENİYİLERİ ,SEVİLAYKILIC

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle