ALAF KURUÇEŞME

Son Güncelleme : 04 Kasım 2020 09:11
ALAF KURUÇEŞME

Fine dining restoran tanımını, “şık ortam, iyi servis ve yüksek gustoya hitap eden yemek atmosferi” olarak ifade edebiliriz. Son yılllarda ise, “iyi yemeğin, göreceli olarak rahat ve hesaplı ortamlara taşınması” yeme-içme dünyasındaki gelişmelerden birisi olarak gözlemleniyor. Kuşkusuz bu durumun arka planında, “Pahalı restoranların şeflerinin, yaptıkları ürünleri sadece belli bir gelir grubuna değil, daha geniş bir yelpazeye ulaştırmak istemesi ” önemli bir faktör. İyi yemeği okasyonel ortamlar

İşte Mimolett ve Alancha’nın eski şefi Deniz Temel tarafından açılan Alaf, tam da bu çizgide, lezzetli ve nitelikli yemekleri, sıcak ve samimi bir ortamda sunmayı hedefliyor. Giriş katı hızlı yemeğe uygun Alaf 2 Tek, ikinci katı ise manzaralı ve daha uzun oturuma uygun olan Alaf Kuruçeşme olarak tasarlanan mekan, yaz aylarında ise teras katında faal olacak.

Yörük dilinde alev anlamına gelen Alaf, adından anlaşılacağı gibi çoğu odun ateşinde pişen ve bol bol köz ve is tadı olan yemekler sunuyor. Menüsünde, Anadolu, hatta göçebe mutfağından tariflerin olduğu restoran, deneyim bazlı bir yemek vaadiyle yola çıkıyor. Giriş katında ki Alaf 2 Tek ise yüksek tabureli oturma düzeni ile günün her saati iyi yemeği, 2 tek içkiyle almak isteyenler için hazırlanmış.

Küçük mekan gün içi hızlı yemek için ziyaret edilebilirken, akşamları ise modern bir eski İstanbul koltuk meyhanesi atmosferi sunuyor. Uykuluk , kuzu kelle , kokoreç  gibi sakatat ağırlıklı bir menü sunan Alaf  akşam servisinde sunduğu Cağ Kebabı  ise oldukça seviliyor.

 

Etiketler: ALAFKURUCESME ,SEHRİNENİYİLERİ ,SEVİLAYKILIC

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle